1894

1894

Historia Rotundy Dynasy zaczyna się od marzenia o pewnym obrazie. W 1894 roku Henryk Lgocki, miłośnik Tatr, wpadł na pomysł namalowania gigantycznej panoramy gór. Swoją wizję przedstawił dwójce artystów – Włodzimierzowi Tetmajerowi i Wincentemu Wodzinowskiemu. Zafascynowani pomysłem twórcy wraz z grupą malarzy przez dwa sezony letnie wspinali się codziennie, przygotowując kolejne szkice monumentalnego dzieła.

1896

1896

W 1896 roku marzenie zmieniło się w rzeczywistość. Ukończona „Panorama Tatr” mierzyła aż 115 m długości i 16 m szerokości. Zanim więc dzieło zaprezentowano w Warszawie, potrzeba było wznieść budynek, który pomieściłby ten największy w historii polskiego malarstwa obraz. Tak powstała Rotunda na Dynasach, której projekt zawdzięczamy Karolowi Kozłowskiemu.

1913

Rotunda na Dynasach na przestrzeni ostatnich stu lat przeszła wiele metamorfoz. W 1913 roku otwarto tu Teatr Żydowski, gdzie zadebiutowała m.in. Ida Kamińska, jedyna polska aktorka nominowana do Oscara.

1913
1937

1937

W 1937 roku budynek przejęła z kolei firma Chevrolet, adaptując go na nowoczesny garaż ze słynnym wjazdem po pochylni, warsztaty samochodowe i stację benzynową. Na skutek tragicznej historii Warszawy w czasie drugiej wojny światowej budynek znacznie ucierpiał, jednak do dzisiaj zachowały się mury jego dolnej części.